מה מיוחד במופע של אמן על חושי?

מי זה אמן המחשבות רן גפנר? צפו בסרטון:

 

 

אמן על חושי או אמן חושים הוא אדם בעל רמה גבוהה מאוד של מיומנות ושליטה בתחומים שונים של הבנת המוח האנושי והמחשבה האנושית.

הוא מסוגל לבצע קטעים של קריאת מחשבות, שינוי זיכרון והשפעה על התנהגות של משתתפים בקהל במופע שלו

כך נוצר הרושם שיש לו כוחות על טבעיים, או שיש לו חושים נוספים – שאין אותם לשאר בני האדם.

אז מה מתוך זה באמת נכון? ולמה מופע של אמן על חושי נחשב בימינו לאחת האטרקציות הכי שוות בעולם?

אמן על חושי – האם הוא באמת על חושי?

המונח "על חושי" מתייחס לתופעות שלא קיימות במסגרת מערכת החושים האנושית, הכוללת כידוע את הריח, הטעם, המישוש, הראיה והשמיעה.

חמישה חושים נפלאים, שמאפשרים לנו להבין את מקומנו בעולם, לזהות סכנות, לנהל שיחות, ליהנות ממראה של נוף קסום, ועוד.

את החושים הללו אפשר להשחיז, לחדד, לאמן ולחזק בעבודה ממושכת לאורך שנים, כדי לרכוש יכולות ומיומנויות גבוהות מאוד, שנראות לאדם מהשורה כמו יכולת על טבעית, או יכולת על חושית.

דוגמה קלאסית היא של אדם שאיבד את חוש הראיה שלו ובעקבות כך התחזק חוש השמיעה וחוש הריח שלו. החושים שהתחזקו מפצים על חוש הראיה האבוד ומאפשרים לאדם כבד ראיה להתמצא בסביבה ולקבל את המידע החיוני שהוא זקוק לו – דרך חושים אחרים.

אמן על חושי יודע כיצד לחדד את החושים הטבעיים שלו ולמצות את היכולות הטבעיות שלו באופן מקסימלי, כדי להציג קטעי מופע שנראים כאילו מדובר על מופע על טבעי, אבל למעשה מדובר על משהו טבעי לגמרי.

מה מיוחד במופע של אמן על חושי?

 

להשתמש בחושים של הקהל

תקשורת אנושית מבוססת על שימוש בחושים. בשיחה למשל, מי שמדבר משתמש בחוש השמיעה של מי שמקשיב.

כך גם אמן חושים יודע כיצד להשתמש בחושים של הקהל כדי ליצור אשליה של קריאת מחשבות לדוגמה.

את זה הוא יכול לעשות על ידי שימוש בצלילים, צבעים וריחות שיכולים לגרום לתגובה רגשית אצל המשתתפים מהקהל, כך שהם מגיבים ומתנהגים בהתאם למהלך המופע.

באמצעות החושים של המשתתפים, אמן חושים יכול לגרום למשתתפים לחשוף סודות ומחשבות כמוסות, להתנהג בצורה יוצאת דופן, לבצע בחירות לא שגרתיות ועוד – כל זה באמצעות החושים של המשתתפים והמיומנות המיוחדת שלו.

 

מופע על חושי – אטרקציה מובילה בעולם

מופעים של אמני חושים מככבים ברחבי העולם בתור מופעים מסקרנים, אטרקטיביים ומרתקים, שמושכים אליהם אלפי משתתפים על בסיס קבוע.

הסיבה לכך היא האופי המסתורי של המופע, שמציג יכולות ומיומנויות יוצאות דופן של האמן. אבל סיבה נוספת היא – שכולנו אוהבים לגלות משהו חדש על עצמנו.

בין אם זה סוד שנחשף על הבמה, או גילוי חדש על האופן שבו המוח שלנו פועל, על האופן שבו המחשבות שלנו נוצרות, כמה זה קל להשפיע על ההתנהגות ועל הבחירות שלנו – מופע על חושי מרתק אותנו בעיקר כי הוא מאפשר לנו לגלות עוד משהו מעניין – על עצמנו.