האם קסם יכול להשתבש – ביקשנו תשובות מהקוסם

מי זה רן גפנר? צפו בסרטון:

 

קסמים הם הגדרה רחבה לטריקים ופעלולים כאלו ואחרים שאופן ביצועם נועד ליצור אפקט של תדהמה באדם הצופה בהם. אף על פי שחלק מהגדול מהקסמים אינם ניתנים להבנה, כל סוגי הקסמים עושים שימוש בטכניקה או תחבולה כזו או אחרת באמצעותה ניתן להסביר כיצד הקסם מיושם הלכה למעשה.  

 

כיום, תחום הקסמים כולל בתוכו מספר קטגוריות שונות שכל אחת מבוססת על טכניקות שונות המסייעות לקוסם לבצע את פעלוליו באופן כזה שהם לא יהיו מובנים לאדם הצופה בהם או נוטל בהם חלק פעיל. בין הקטגוריות המשויכות כיום לתחום אמנות הקסם ניתן למצוא: קסמים בהם נעשה ציוד באביזרים שונים כגון: ארגז לחיתוך אדם או העלמת אדם ועוד, קסמים המבוססים על זריזות ידיים וביניהם קסמים עם קלפים וקסמים מנטאליים במסגרתם נעשה שימוש לכאורה בתופעות על טבעיות.

 

אם כך, האם קסם יכול להשתבש? 

כל קסם מכל סוג, מחייב מיומנות ביצוע גבוהה מצד הקוסם או אומן החושים המבצע את הקסם או התרגיל המנטאלי. כפועל יוצא מכך, ביצוע מושלם ומדויק של כל קסם או תרגיל מנטאלי, מחייב רמת מיומנות גבוהה מצד הקוסם/אומן החושים, כאשר מיומנות זו נרכשת עם הזמן באמצעות תרגול חוזר ונשנה של התרגיל/קסם עד לרמת ביצוע מושלמת ומדויקת. 

 

"על מנת לבצע קסם או כל תרגיל מנטאלי ברמה הגבוהה ביותר", מסביר לנו אמן החושים רן גפנר, זוכה פרס האמן היוצר של אמ"י (איגוד אמני ישראל), "הקוסם או אמן החושים, חייב לנהל את הקסם במספר שלבים במהלכם הוא יודע לתמרן את קהל הצופים ולגרום להם שמדובר במעשה קסמים שמאחוריו לא עומד כל טריק או טכניקה, כאשר בכל שלב עלול להשתבש משהו שישפיע בצורה כזו או אחרת על ביצוע הקסם". 

האם קסם יכול להשתבש - ביקשנו תשובות מהקוסם

ומה עושים במקרים בהם הקוסם מרגיש שמשהו משתבש? 

"קוסם או אומן חושים טוב ומנוסה", מסביר לנו אמן החושים רן גפנר, "יודע היטב מתי התרגיל או הקסם אותו הוא מבצע מתחיל להשתבש ובשלב זה הוא מתמרן את הקסם או התרגיל למקום אחר. יחד עם זאת, חשוב להבדיל בין קסמים בהם נעשה שימוש באביזרים וציוד ייעודי ומקצועי לבין קסמים מנטאליים המבוססים על תופעות על טבעיות לכאורה כגון קריאת מחשבות, טלפתיה וכדומה. כאשר קסם המיושם באמצעות אביזרי קסמים ייעודים משתבש, קשה לתמרן את הקסם למקום אחר וכאשר מדובר בקסמים מנטאליים ניתן לתמרן את התרגיל למקום אחר ולהוביל את האדם הלוקח חלק פעיל בתרגיל למקום בו בוחר אמן החושים באותו הרגע". 

 

מתי קסמים עם אביזרים מקצועיים עלולים להשתמש? 

"קסם המתבצע בעזרת אביזרי קסמים כאלו ואחרים" טוען רן פגנר אחד מאמני החושים המובילים בישראל ובעולם, "עלול להשתבש כאשר האדם המבצע את הקסם איננו ברמת מיומנויות נדרשת לביצוע הקסם ובמקרים בהם הוא מאבד ריכוז מכל סיבה חיצונית כזו או אחרת".